Ole Henrichsen, Rønne. Bornholmerur i barokkasse af bemalet træ, 1700-tallet

Vurdering

Vejle

6499781

Bornholmerur / standur i barokkasse af grønmalet træ, lågen bemalet med bebudelsesscene, glaslågen til urværket flankeret af pilastre med ansigter i kapitælerne. Urskive af grønmalet metal monteret med forgyldte hjørneornamenter, timekrans af tin med romer- og arabertal samt tinplakette signeret Ole Henrich for Ole Henrichsen i Rønne (ca. 1728-1777, selvlært urmager, borgerskab i Rønne 1753) samt værk No. 156. H. 209 cm. Lodder, pendul og optræksnøgle medfølger. Fremstår med aldersrelateret slitage, ormehuller, restaureret og kompletteret, senere bemaling.