Børge Mogensen. Et sæt på 8 'Folkestole' (8)
Børge Mogensen (1914-1972). Et sæt på otte 'shakerstole'/folkestole' med stel af bøgetræ, 'Folkestolen', sæder af flettet papirgarn. Fremstillet hos Kvist møbler for FDB, model J-39. Fremstår med brugsspor, herunder pletter på flet, ridser og skrammer (8)