Johann Jacob Nöbbe , 1880 - 1919, portrætter ( 2 )

Vurdering

1384711

Johann Jacob Nöbbe, Oliemalerier på lærred. Forestillende en bagermester Schmidt og dennes kone fra Tønder. Maleriet af bagerkonen er signeret forneden til venstre og betegnet på bagsiden med blyant: Nöbbe. Portrættet af bagermesteren er usigneret, proveniens er dog uden tvivl. Malerierne er indrammet i en ca. 10 cm bred originale berliner liste. Fremstår på rammen med lette afskalninger. 55 x 54, 55 x 55. Sml. litteratur: Schulte Wülwer, Malerei in Schleswig Holstein, s. 220, 221.