Johann Jacob Nöbbe, Oliemalerier på lærred. Forestillende en bagermester Schmidt og dennes kone fra Tønder. Maleriet af bagerkonen er signeret forneden til venstre og betegnet på bagsiden med blyant: Nöbbe. Portrættet af bagermesteren er usigneret, proveniens er dog uden tvivl. Malerierne er indrammet i en ca. 10 cm bred originale berliner liste. Fremstår på rammen med lette afskalninger. 55 x 54, 55 x 55. Sml. litteratur: Schulte Wülwer, Malerei in Schleswig Holstein, s. 220, 221.