Jens Juel 1745-1802. 'Regine Sophie Tutein med sønnen Peter'

Vurdering

926653

JENS JUEL. 'Regine Sophie Tutein med sønnen Peter', knæstykke en face mod højre, hun iført blommefarvet silkekjole med højt liv, mørkt hår i høj frisure, i begge hænder hvidt sytøj, sønnen i grønt med guldstriber, i baggrunden brun mahogny- sofa med rødligt betræk. 1801-1802. Olie på lærred. 94 x 73. Ellen Poulsen henviser til J. M. Thieles årbøger (1907), hvor maleriet omtales: 'Moderen "Fru Sophie" som hun kaldtes havde endnu store Levninger af fordums Skjønhed. Maleren Jens Juel har bevaret denne Skjønhed i et Maleri af hende og Peter, som vel endnu bevares i Familien', og henviser også til kong Christian VIII's dagbøger (1801) 'været hos Juel, hvor Mad. Tutein blev malet'. Yderligere skriver Ellen Poulsen om maleriet 'Fru Tutein er i mørklilla kjole, er meget smukt malet… et dejligt hoved med nogle vidunderlige øjenbryn og øjne. Den smukke fru Tutein har inspireret Juel til et virkeligt fornemt portræt'. Proveniens: Familien Tutein til ca. 1940, købt af godsejer Eiler Ruge, Raadegaard. Udstillet: Kunstforeningen 1828, nr. 58, Flensburg 1948, nr. 80; Odense 1960, nr. 10; Kunstforeningen 'Jens Juel, malerier i privateje', 1982, kat. nr. 73, afb. Litteratur: Omtalt og afbilledet i Ellen Poulsen: Jens Juel, kat. nr. 850, afb. s. 496; omtalt i 'Hvis engle kunne male', s. 95; afb. i 'Kunst i privateje' - Ejler Ruge, bd. II, s. 93; Samt afb. på forsiden og s. 46 i Kasper Monrad: Jens Juel.

Denne effekt er en del af den særlige deLuxe Catalogue Auction, der løber fra 15-30 marts. Læs mere og se alle effekterne. Se alle deLuxe-effekter fra alle vores auktionshuse på den daglige deLuxe-liste.