Hans Coray, stabelstole Landi-Stuhl for MEWA, metalvarefabrikken Waedenswil. Formgivet i 1938 til Schweizerische Landesausstellung i Zürich. Konstruktion af aluminiumsplade med påsatte gummikapper. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, delvise oxidationsspor, gummikapperne er noget porøse, ingen flænger på hjørnerne af siddeskallerne. B. 51cm, H. 76,5cm, D. 66cm. (6)
Proveniens: boet efter den tyske designer og industrileder Carl Pott fra Solingen. En bekræftelse underskrevet af Hanspeter Pott er vedlagt.
JH Transport fragter denne vare til JH's lager i Ishøj for DKK 300 + moms eller til enhver anden adresse i Danmark til dansk indenrigstakst.