Gerhard Henning. 'Prinsessen på ærten' figur af porcelæn, dekoreret i overglasurfarver, i form af prinsesse på madras, hjørnerne monteret med guldmalet klokker. Formgivet i 1911, sign. med Gerhard Henning monogram, Kgl.P. samt Juliane Marie mærke i bunden og dateret 2-3-20. 1. sortering. H. 24 cm. Figuren er fremstillet som overdel af en smykkeskrin, fra 1911 i begrænset antal , ca. 20 stk. Hovedværk af G.H. denne figur som tager 6-7 måneder at fremstille gav ham guld medajle i Salon de Paris 1912. "... det er nok utvivlsomt den helt udsøgte polykrome behandling og den matpudrede karnation , der har givet Hennings figurer deres enestående placering i europæisk porcelænskunst." om inspiration: " ...han var tidlige stærkt optaget af persisk og indisk miniaturemaleri, motiver fra 1001 nat og fra kinesisk kunst..." Bredo L. Grandjean 1983, "Kongelig dansk porcelain , 1884-1980 s. 45-46 ". Litt. "royal Copenhagen" H.V.F Winstone, Stacey International 1984. Afb. og beskrevet s. 115.