Westley Richards. Hanegevær

Vurdering

4457218

Westley Richards haglgevær kal 12. Hanebøsse / pinfire jagtdoublet med doubletrigger og glatte løb mrk. Westley Richards, 170 New Bond St., London. Låsehus og aftrækkebøjle dekoreret med graveringer i form af blomster og ranker samt våbennummer 10755 og ligeledes mrk. Westley Richards, Patent. Kolbe med netskæringer. Pibelængde 76 cm. Totallængde 117 cm. Fremstår med brugsspor, mærke på højre pibe, løb med lette skygger, enkelte mærker og ridser. Jagttegn påkrævet.

Proveniens: Snedkermester og våbensamler Anders Bach og herefter i arv til nuværende ejer.

Dette våben er en del af en temaauktion hos Lauritz.com Helsingør over en unik privat samling af historiske jagtvåben som løber i perioden 15. marts - 26. marts 2017. Se de øvrige våben her 4503002, 4502990, 4503001, 4502989 & 453004.