W. Foerster Berlin Königl Hofbüchsenmacher. Jagtgevær

Vurdering

4503004

W. Foerster side by side dobbeltløbet haglgevær kal 12, med doubletrigger med underlukke (pistolgreb). Bascule og aftrækkerbøjle dekoreret med talrige florale graveringer samt mrk. W. Foerster Berlin Königl Hofbüchsenmacher og Cocked. Løb mrk. med forgyldt og indgraveret 3. Kolbe indlagt med plaquette af messing med ejermonogram AB (Anders Bach). Pibelængde L 68,5 cm. Totallængde 111 cm. Våbennummer 15319. Fremstår med alm. aldersrelaterede brugsspor, løb med lette skygger og rust. Jagttegn påkrævet.

Proveniens: Snedkermester og våbensamler Anders Bach og herefter i arv til nuværende ejer. Iflg tidligere ejers notater antagelig bestilt af W. Foerster som et af tre våben med forskellig løbslængde hos James Woodward.

Dette våben er en del af en temaauktion hos Lauritz.com Helsingør over en unik privat samling af historiske jagtvåben som løber i perioden 15. marts - 26. marts 2017. Se de øvrige våben her 4503002, 4502990, 4503001, 4502989 & 4457218.