W. Collath. Haglgevær kal. 12, løb af damaceret stål prydet med dybe håndgraveringer på baskule, aftrækker samt underlukke af håndskåret ben, skæfte med kindpude af lakeret træ nr. 4759. TL. 117 cm. Fremstår med brugsspor samt to mindre buler på venstre løb, rustspor ved slagstifter. Jagttegn påkrævet.