Vandreguitaren, signeret af lang række af Danmarks bedste guitarister, bl a Tim Christensen og Allan Olsen. Velgørenhedsauktion til fordel for Musiklinjen for børn og unge på Center for Autisme

Vurdering

4425997

Fender guitar: Paramount Series. PM-2 Deluxe Parlor, Vintage Sunburst.
Model nr. 0960292203.
Serienr: CC 160500471.
Guitarkasse og Humitron medfølger.

Vandreguitaren gik under Copenhagen Guitar & Bass Show, den 1. og 2. oktober i Østerbrohuset, på omgang blandt professionelle guitarister og en enkelt bassist. Under showet blev den spillet på og signeret af en lang række danske kunstnere.
Se indslaget om Vandreguitaren og Musiklinjens arbejde på Center for Autisme i Go' Morgen Danmark på TV 2 fredag d. 14. oktober kl 07.10.

Guitaren er doneret af Fender Scandinavia.
Hele beløbet (hammerslag, gebyr og salærer) går ubeskåret til Musiklinjen for børn og unge på Center for Autisme. Lauritz.com donerer således både køber- og sælgersalær.

Følgende kunstnere har spillet på og/eller signeret Vandreguitaren:
Mika Vandborg (Electric Guitars, Love Shop)
Tim Christensen (Dizzy Mizz Lizzy og solist)
Greg Koch (USA)
Allan Olsen (solist)
Ida Nielsen (Prince and The New Power Generation)
Velvet Volume (ung succesfuld pige-trio)
That Pedal Show (UK)
Lau Højen (Carpark North)
Lars Ranthe (skuespiller)
Henrik Strube (bl.a. Røde Mor)
Ole Kibsgaard (bl.a. Kaj & Andrea)
Johann Kolstrup (SMALL (nu Slowolf), Cat Caught Lark)
Bjørn Poulsen (Black City, Superloader)
Jonas Breum (BREUM)
Lars Christensen (Raunchy)
Tobias Trier (solist)
Anders Bo Jespersen (bl.a. Medina, Celina Ree, Oliver Weers)
Simon Luth (Sparklin June, Carpark North, Nik & Jay, Aura Dione m.fl)
Kasper Falkenberg (Burhan G, Rasmus Seebach, Joey Moe, NOAH m.fl.)
Zigge Kreutzmann (Kaka, Joey Moe, Wafande, Shaka Loveless m.fl.)
Andreas Lund (solist)
Flemming Christensen (The Flaming Crew)
Ole Kehlet (Guitar-bygger)
Jan Irhøj (guitarist, kendt fra sine mange børnesangbøger udgivelser)

Fotos fra eventet i Østerbrohuset: Jimmi Brandt

Copyright Lauritz.com © 2023-2024 (Version: 1.0.23)