Tysk militær riffel Mauser Amberg Model 1871/84 Kal. 20. Våbennummer 9127. Stemplet 1876. PL 64,5 cm, TL 112,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Samlertilladelse til skydevåben påkrævet.