Theodor Philipsen Denne vare er sat til omsalg under nyt varenummer 2937915

Vurdering

2888655

Th. Philipsen 1840-1920. Bergmans gård på Saltholm, sommer. Sign. monogram 1898. I samtidig Kleis ramme af forgyldt træ, antagelig efter udkast af Th. Bindesbøll. 39 x 58 cm.
Litteratur: Finn Therman Frederiksen: Lignende motiv afb. i "Med solen i øjnene, en Theodor Philipsen-studie" som fig. 402 pag. 131.

Denne auktion er en del af Lauritz.coms temaauktion 'Effekter fra et Strandvejs hjem samt andre rekvirenter'.
Se alle effekterne fra temaauktionen her.