Søren Christian Bjulf 1890-1958 cd. Fiskerkoner og handlende ved Gammel Strand. Sign. Bjulf. Olie på lærred. 75 x 95 cm. (96 x 116 cm.). Fremstår med mindre hul i venstre hjørne samt trykmærke.