Denne auktion er fortrudt
Sønderjysk hovedvandsæg, mestermærke for Christian Ernst Struntze Denne vare er sat til omsalg under nyt varenummer 4911660
Sønderjysk, vaseformet Louis XVI hovedvandsæg af delvist forgyldt sølv, prydet med flusser i klare og røde farver, hanke i siden, guirlander og klassisk ornamentik, indvendigt forgyldt, fod med balsamgemme ligeledes indvendigt forgyldt. Stemplet med mestermærke for Christian Ernst Struntze (1786-1876). Borgerskab i Fredericia 1812). Under foden nålepunslet med dobbelt navnetræk samt årstal 1832. H. 9 cm. Vægt ca. 28 gr. Fremstår med aldersrelateret patina, revne på en glasflus samt en manglende glasflus. Mesteren er repræsenteret på i Middelfart Kirke, Vejle Museum samt Den Gamle By, Aarhus.