Poul Henningsen 1894-1967: P.H.-Flyglet. Svungne ben i højglanspoleret aluminimum, sider med rødt læder, lister i poleret rustfrit stål. Transparent låg i celluloid. Jernramme, polyestherlakeret i sølvfinish. Flyglet er klargjort til selvspillerfunktion. Fremstår uden brugsspor. L. 180 cm. B. 160 cm. Formgivet i 1931 og fremstillet som et af de sidste flygler fra Poul Henningsen A/S, 2000 tallet.
"Da Poul Henningsen i 1931 tegnede sit berømte transparente flygel, var det for at frigøre instrumentet fra fortidens møbeltradition. Da flyglet kom på gaden, var modtagelsen blandet. Det blev både omtalt som 'en stor skinnende bille med musik i kroppen' og som 'misdannede tæer i for småt fodtøj'. For PH skulle det være slut med instrumenter, der lignede gamle dampmaskiner i dorisk stil. Filosofien var, at et flygel ikke er et møbel, men et instrument som telefonen og radioen. Med sit celluloidbetræk, der holdes på plads af forkromet messinglister, gav PH instrumentet et nyt, tidssvarende udtryk, som forholdt sig til industriens maskiner. Flyglets sider blev polstrede med rødt nigerskind, så hverken instrument eller mennesker bliver stødt. De svungne messingben, der giver plads til en stortromme, gør flyglet nærmest svævende at se på. Ref: www.danskmoebeldesign.dk