Peugeot 203 fra 1956 – en ”true survivor” Denne vare er sat til omsalg under nyt varenummer 3837002

Vurdering

3814652

Peugeot 203 fra 1956 – en ”true survivor” i original stand. Har aldrig været egentligt restaureret men står med tidens naturlige patina. Har dog altid været serviceret og vedligeholdt med sliddele, el og dæk.

Vognen har kørt i et område i Midt / Nordsverige hvor der traditionelt ikke vintersaltes.

Fire dørs sedan med fabriksmonteret soltag. Original Norema tagbagagebærer – to monteringsbeslag defekt / mangler.

Firecylindret rækkemotor. Fire ratgear med synchromesh. Let og velkørende vogn der trods alderen godt kan følge moderne trafik.

Synet og godkendt i Danmark med afvisninger. Kontaktarm på ratstammen er ikke original. Gule ”franske” forlygter / elpærer.

Speedometer viser 28.000 kilometer og dette understøttes af papirerne – men vognen har antageligt kørt 128.000 kilometer fra ny.

Interiør og indtræk er originalt men fremstår skjoldet.

Original salgsbrochure, smøretabel, reservedelskatalog med videre medfølger.

Medfølgende meget omfattende samling retrotilbehør i form af kufferter, pladespiller, tidstypisk litteratur, rejse- og turguides, camping / picnic set, madkasse, vin, patentflasker med videre medfølger.

Bilen har fungeret som blikfang og reklame for restaurant / café og diverse antik- og retroforretninger. Har desuden været udstillet ved flere større classic cars events i Danmark og udlandet.

Vognen medfølges af Svenske papirer samt registreringssynet i Danmark marts 2015 uden anmærkninger. SKAT er forespurgt om dansk registreringsafgift, der er ikke betalt dansk afgift. Der kan søges om tidstypiske – sorte emaljenummerskilte.

En vogn i originalstand – alt tilbehør på fotos medfølger.