OTTO BACHE. 'En Karl ridder to Heste til Vands'. Sign. 'Otto Bache 1885'. Olie på mahogny. 39 x 32 cm. I empire ramme. Krakeleringer på øvre del. Udstillet: Foreningen for National Kunst 1964, nr. 50. Litteratur: 'Otto Bache, Malerier, Studier og Tegninger', fig. 108 samt 'Smaa Kunstbøger', nr. 4.
Indleveret hos Museumsbygningen, København
Denne effekt er en del af den særlige deLuxe Catalogue Auction, der løber fra 15-30 marts. Læs mere og se alle effekterne. Se alle deLuxe-effekter fra alle vores auktionshuse på den daglige deLuxe-liste.