Original og fuldstændig nummerens Tysk militær riffel Mauser K98 kaliber 8x57 J Nummerens med 9842 på alle dele.
Original og fuldstændig nummerens Tysk militær riffel, fremstillet i 1940. Tysk Mauser k98 karabin kal. 8x57 J serienummer 9842 PL. 59 TL. 111 cm. Under forreste base er låsen stemplet 237 samt 1940. Fremstår nummerens på alle dele og med original rem. Sikring der ligeledes er nummerens med 9842 medfølger løst. Rensestokken mangler. Riflen er monteret med Nikko Sterling kikkertsigte. Våbentilladelse påkrævet