Michael Ancher (1849-1927). Portræt af fisker fra Skagen. Olie på lærred, sign. m.a. '94. Mål: 39,5 x 32 cm, (54x43). Fremstår med reparation.
Proveniens: Advokatfrue Winkler, Brande. Tidligere Arnbaks Kunsthandel, Bredgade 24, København (etikette herfra på blændramme).