James Woodward & Sons side by side haglgevær kal 12 med damascerede løb, med doubletrigger med underlukke (pistolgreb). Bascule og aftrækkerbøjle dekoreret med talrige florale graveringer samt mrk. James Woodward & Sons. Løbsskinne mrk. "The Automatic" James Woodward & Sons, 64 St. James Street, London. Kolbe indlagt med plaquette af messing med grevekrone. Pibelængde L 73,5 cm. Totallængde 115 cm. Våbennummer 3823. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, løb med lette skygger og rust. Jagttegn påkrævet.
Proveniens: Iflg tidligere ejers notater har fabrikken informeret om, den er produceret som en af de første hammerless fra fabrikken i 1880 til en dansk greve på "Nordfeld". Herefter erhvervet i 1932 af snedkermester og våbensamler Anders Bach hos Bøssemager N. Laursen i Viborg for kr. 400. Herefter i arv til nuværende ejer.
Dette våben er en del af en temaauktion hos Lauritz.com Helsingør over en unik privat samling af historiske jagtvåben som løber i perioden 15. marts - 26. marts 2017. Se de øvrige våben her 4503004, 4502990, 4503001, 4502989 & 4457218.