Husqvarna. Model 301 L haglgevær, sjælden

Vurdering

4503001

Husqvarna model 301 L side by side dobbeltløbet haglgevær kal 16, med doubletrigger. Bascule og aftrækkerbøjle dekoreret med talrige graveringer i form af jagtscenerier, blomster og bladværk samt våbennummer 88918. Løb mærket Husqvarna Vapenfabriks A.B. samt Svenskt Nickelstål. Kolbe forlænget og indlagt med plaquette af messing med ejermonogram AB (Anders Bach). Iflg tidligere ejers notater samt udskrift fra Husqvarna sjælden model kun udført i 15 ex. i 1913-17. Pibelængde L 70 cm. Totallængde 111 cm. Fremstår med få aldersrelaterede brugsspor, løb med lette skygger. Jagttegn påkrævet.

Proveniens: Iflg sælgers egne notater erhvervet i 1. halvdel af 1900-tallet af snedkermester og våbensamler Anders Bach og herefter i arv til nuværende ejer.

Dette våben er en del af en temaauktion hos Lauritz.com Helsingør over en unik privat samling af historiske jagtvåben som løber i perioden 15. marts - 26. marts 2017. Se de øvrige våben her 4503002, 4502990, 4503004, 4502989 & 4457218.