Hans J. Wegner. Briks/sovesofa af egetræ med opklappeligt magasin i ryg. Betrukket med uldstof. Fremstillet hos Getama med etiket herfra. 1960'erne. H. 81, L. 205,5, D. 87 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker.