Vurdering

4411418

Haglbøsse af Alexander Henry & Co. Edinburgh kaliber 12/70. Våbennummer: 8320. PL 66 cm. TL 106 cm. afstand aftrækker - bagkappe 34,5 cm. boringer ca: 1/2+3/4. Rene blanke løb med fuld blånering, på sigteskinnen graveret: "Alexander Henry&Co 22 Frederick St. Edinburgh . Incorporated With Alex Martin. Glasgow. Aberdeen & Stirling". Uoriginal bagkappe, fastskruet med to udvendige skruer. Enkelte små prikker/ridser i bagkappen. Castoff. Der medfølger foret canvas kuffert med diverse rense grej. Fremstår med brugsspor. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet.