Dansk almue stolpeskab af grøn- og rødmalet træ dekoreret med blomster, navnetræk PPS, dateret 1803, front med tre låger. H. 138 cm. B. 51 cm. D. 36 cm. Fremstår med restaureret originalmaling, slitage og kompletteringer.