Certina DS-1 Automatic, herrearmbåndsur i urkasse af stål med sort skive med logo, time- og minutmarkeringer, tre visere samt datoangivelse. Uret har mekanisk urværk med automatisk optræk og bagkasse med glas med kig til værket. Uret er monteret med sort Certina læderrem med Certina foldespænde. Ø: 39 mm (ekskl. krone). Uret fremstår uden brugsspor og med folie på glasbagkasse og kommer med original Certina boks med manual. Uret fungerer, men Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.