Interiør med kvinde af Carl Holsøe (1863-1935), olie på lærred, sign. C. Holsøe, 61x51 cm. (77x67 cm). tittel: Interiøre med figur med blyant på bagsiden og udst. no. 12. Maleriet er i god stand men trænger til en rensning.