A. Francotte & Cie, Liege jagtgevær

Vurdering

4503007

A. Francotte & Cie, Liege side by side jagtgevær kal 12 med glatte løb mrk. A. Francotte & Cie, Liege. Doubletrigger. Bascule og aftrækkerbøjle dekoreret med talrige florale graveringer. Kolbe netskæringer. Pibelængde L 70 cm. Totallængde 112 cm. Våbennummer 17352. Underside af løb mrk. Siemens Martin Fluid Steel. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, kolbe med lille revne, løb med lette skygger og rust. Jagttegn påkrævet.

Proveniens: Iflg tidligere ejers notater antagelig solgt som en af de første hammerless fra fabrikken i 1880 til en dansk greve på "Nordfeld". Herefter erhvervet i 1932 af snedkermester og våbensamler Anders Bach og herefter i arv til nuværende ejer.

Dette våben er en del af en temaauktion hos Lauritz.com Helsingør over en unik privat samling af historiske jagtvåben som løber i perioden 24. januar - 5. februar 2017. Se samlingen her klik her